Käibemaksukohustuslane – kellele, miks ja millal? (168)
(Postitust täiendatud 15.08.2018)
Käibemaksukohustuslaseks registreerimine on kohustuslik sellisel juhul, kui aastane müügikäive ületab 40 000 eurot. KM kohustuslaseks registreerimiseks tuleb Maksu- ja Tolliametile esitada kirjalik avaldus. Avalduse saab esitada e-maksuametis/e-tollis või esitada ka teenindusbüroos. Kui sa ei ole käibemaksukohustuslane, siis sa ei pea käibemaksu deklareerima ning ei tohi seda ka müügiarvele lisada.
Vabatahtlikult käibemaksukohustuslaseks
Käibemaksukohustuslaseks võib registreerida ka vabatahtlikult (enne 40 000 euro müügikäibe ületamist), kuid Maksuametil on õigus otsustada, kas avaldus rahuldatakse või mitte. Näiteks võib KM kohustuslaseks registreerida ka kohe peale ettevõtte asutamist. Miks aga registreerida vabatahtlikult käibemaksukohustuslaseks?
Käibemaksukohustuslaseks tasub vabatahtlikult registreeruda näiteks siis, kui ärimudeliks on B2B (Business to Business) ehk ettevõte pakub teenuseid/tooteid põhiliselt teistele ettevõtetele ning vajab selleks ka ise teiste ettevõtete teenuseid. Kasulik on see seetõttu, et arvestades 40 000 eurost aasta limiiti on tõenäoliselt enamus aktiivseid ettevõtteid KM kohustuslased ja kui peate nendelt teistelt ettevõtetelt teenuseid või kaupu sisse ostma millele on juba KM lisatud, siis tehakse tasaarveldus müügikäibemaksu ja ostukäibemaksu vahel. Samuti on teil õigus ostudelt makstud käibemaks Maksuametilt tagasi küsida.
Näide käibemaksutagastusest
Üldjuhul Maksuametist KM eraldi tagasi ei küsita, kuna müügitulu on tihtipeale suurem, kui ostukulu ning seega tehakse iga kuu KM tasaarveldus. Näiteks kui müügitulu on 2000 eurot ja ostukulu on 900 eurot, siis käibemaksu tuleb sisuliselt maksta 1100 euro pealt. Sellisel juhul ei ole võimalik KM tagasi küsida vaid peate müügitulu pealt käibemaksu hoopis Maksuametile maksma – tõsi ostuarvete KM jagu saate sisendkäibemaksuna sellest maha arvestada.
Samas näiteks, kui sinu ettevõtte igakuine käive on 2000 eurot ning plaanis on osta midagi kallist (näiteks veoauto ostmine või tootmisliini uuendamine vms) summas ca 30 000 eurot + 6 000 KM, siis oleks mõistlik küsida Maksuametilt KM tagasi. Kui see summa jätta ettemaksuks, siis sellega paned 6000 eurot pikaks ajaks kinni. Vaata ka lihtsaid näiteid, kuidas toimub käibemaksu arvutamine.
Tuleb aga arvestada, et käibemaksu tagastuse puhul võib suureneda ka Maksuameti huvi sinu ettevõtte vastu. Samuti tasub ära mainida, et kui soovite end lasta käibemaksukohustuslaste registrist eemaldada lasta, siis sisendkäibemaksu korrigeerimise periood põhivarale ja kaupadele/teenustele on viis kalendriaastat. Mis see tähendab? Sisuliselt tähendab see seda, et te ei saa osta põhivara või kaupu vahetult enne registrist eemaldamist selle mõttega, et saate käibemaksu riigilt tagasi, sest peale registrist eemaldamist peate proportsionaalselt maksma ülejäänud perioodi (viis aastat) eest riigile käibemaksu ikkagi tagasi. Vaata ka käibemaksuseaduse § 32 p4.
Kellele ei ole kasulik olla käibemaksukohustuslane?
KM kohustuslane ei ole kasulik olla B2C ärimudeli puhul ehk kui pakutakse teenust/toodet põhiliselt eraisikutele, sest eraisiku jaoks on teenus ilma käibemaksuta soodsam (konkurentsieelis) – eraisik käibemaksu tagasi ei saa. Või siis saate eraisikult KM võrra rohkem raha küsida lihtsalt.
Samuti on kasulikum mitte olla käibemaksukohustuslane, kui ettevõtte kulud on madalad. See võimaldaks siis pakkuda kas soodsamat teenust või saada suuremat kasu selle arvelt. Seda loomulikult 40 000 EUR piires aasta kohta.
Käibemaksukohustuslasel tuleb iga kuu kohta esitada käibedeklaratsioon järgneva kuu 20-ndaks kuupäevaks, mis tähendab natukene rohkem paberimajandust ning tööd raamatupidajale. See omakorda tähendab tõenäoliselt veidi suuremaid raamatupidamiskulusid.
Sulle võib huvi pakkuda ka teema, millal ei pea KM-kohustuslaseks registreerima, kui siiski piirmäär on ületatud?
—————
Kui on küsimusi, siis palun postitage selle teemaga seonduvad küsimused kommentaaridesse ning vastame heameelega.
Comments (168)
Tere,
Asutasin just ettevõtte ja nüüd mõtlen, et kas on mõtekas registreerida käibemaksu kohustlaseks. Küsin kuna ettevõtele on vaja soetada mõningad seadmed, millest üks tuleb lausa Inglismaalt ning maksab 2700 eurot (incl. VAT 20%). Lisaks sellele visiitkaardid, tööriided (60eur), reklaam ajakirjas (400eur) ja mõned asjad veel.
Mis kasu saaksin kui registreeriksin praegust käibemaksukohuslaseks?
Ettetänades
Viktor
Tere Viktor,
tänud asjakohase küsimuse eest. Ühest jah või ei vastust sellel küsimusele aga pole. Kas ja millal enda ettevõte käibemaksukohuslaseks registreerida sõltub eeldatavast aasta käibest, kas teenust/tooteid müüakse põhiliselt eraisikutele või firmadele ning kui suureks kujunevad enda kulud.
Püüdes nüüd mingigi konkreetsema vastuse teie küsimusele anda, siis mainitud kuludest võib järeldada, et hakkate teenust osutama, mis teoreetiliselt tähendab ka tööjõukulu. Seega kui võtta aluseks nt Eesti keskmine töötasu kuus ja et pool aastat on peaaegu möödas juba, siis võimalik, et saaksite esimese aasta ka ilma käibemaksukohuslaseks registreerimata läbi ajada. Muidugi sõltub see veel teenuse hinnast ja eeldatavast müügikäibest. Järgmisel aastal aga on käibemaksukohuslaseks registreerumine ilmselt vältimatu.
Muidugi juhul kui tegemist on pigem põhitöö kõrvalt teenuse osutamisega ja käive 16,000 eurot aastas ei ületa siis on ilmselt kasulikum mitte registreeruda eeldusel, et te ei pea regulaarselt ja suurtes kogustes teenust või totoeid sisse ostma, et ise teenust osutada.
Täiendavat infot ja näiteid võib leida Maksu- ja Tolliameti vastavasisulisest artiklist:
http://www.emta.ee/index.php?id=28462#10.1.1.1
Loodetavasti oli sellest infost veidi abi.
Tere!
Asutasin osaühingu ja tulu saan ainult Soomest.Olen selle OÜ ainus omanik ja tööline.Osutan seal teenust metsamasinatega mis kuuluvad Soomlasele.Mingit kulu mul peale laevapiletite ja elamise pole.Esitan tehtud töö eest arve ja raha laekub Eesti OÜ arvele.Arvele on mul märgitud käibemaks 0 ,kuna see tulu ju peaks olema käibemaksu vaba.Kuid nüüd järsku tööandja küsis minult käibemaksu numbrit ja väidab,et pean olema ikkagi registreeritud käibemaksu kohuslaseks.
Tere Peeter!
Vabandan hilise vastuse pärast, kuid täpsustasime olukorda EMTA spetsialistidelt.
Nimelt tuleks antud olukorda uurida Soome Maksuametist – kui Soome käibemaksu seaduse kohaselt tekib teil seal käibemaksu kohustus, siis Eestis KM maksma ei pea.
Kui aga Soomes KM-kohustust teil ei teki, siis Eestis sõltub KM-kohuslaseks registreerumine juba kalendriaasta käibest. Kui viimane ületab 16 000 euro piiri, siis tuleb ennast Eestis KM-kohuslaseks registreerida.
Täpsustavate küsimuste puhul võib ka EMTA poole pöörduda, kus vastatakse heameelega – http://www.emta.ee/index.php?id=630
Tere!
Tänud asjaliku artikli eest. Minul oleks ka küsimus enda ettevõtte kohta.
Oleme asutuanud just OÜ, kes on sõlminud alltöövõtulepingu USA firmaga. Kui ma seadustest õigesti aru saan, siis see tähendab, et me ei ole maksukohuslased, sest osutame teenust ühendusevälisele juriidilisele isikule.
Kas on aga mõistlik registreeruda sellegi poolest? Küsimus selles, kas meil on ikkagi õigust tagasi nõuda näiteks raamatupidamise arvete käibemaks?
Tervitades,
Maria
Tere Maria!
See, kas teil tekib antud juhul maksukohustus või mitte, sõltub sellest, mis teenusega on tegemist (täpsemalt § 19. lõige 1 ja § 10. – https://www.riigiteataja.ee/akt/976969).
Kui kogu müük toimub USA firmale (ühenduseväline käive), siis olles km-kohuslane, ei pea arvetele käibemaksu juurde lisama ning kui ühendusesisestele ostuarvetele on käibemaks lisatud, siis on võimalus see käibemaks tagasi küsida. Antud juhul tundub km-kohuslaseks registreerimine mõistlik, kuid soovitame siiski konsulteerida ka Maksuametiga, kuna konkreetsele valdkonnale raamatupidamises ei ole me spetsialiseerunud.
Jõudu ja edu!
Tere
Selline küsimus, et minu firma on KM kohuslane, ja kui firma sai arve firmalt kes ei ole KM kohuslane kas siis mina arvutan firma KMD ise KM juurde või ei?
Kui Teie firma on käibemaksukohuslane ning saite arve teiselt firmalt, kes ei ole käibemaksukohuslane, siis see arve peaks olema ka käibemaksuvaba ning sinna mingit käibemaksu juurde ei arvutata.
Kui firma on KM kohuslane ja sai arve firmalt, kes ei ole KM kohuslane ja arvel on KM märgitud, kas siis pean arve maksma koos KM-ga või ilma?
KMS järgi peab KM maksma ka maksukohustuslasena registreerimata isik tehingult, mille kohta ta on esitanud arve, millele ta on märkinud käibemaksusumma. Kas mina pean selle arve talle koos KM-ga ära tasuma?
Täpsustasin antud küsimust igaks juhuks ka EMTA konsultandiga ja antud olukorras on kõige õigem kui arve väljastanud firma parandab saadetud arve nii, et seal ei oleks käibemaksu juurde arvestatud. Vastavalt EMTA-lt saadud infole puudub teil, kui arve saajal, sellisel juhul sisendkäibemaksu arvestamise õigus isegi kui arve saatja käibemaksu EMTA-le ära tasub. Kui arve saatja ei ole nõus arvet parandama võite lihtsalt omalt poolt arve ilma käibemaksuta tasuda.
Tere.
Ostan kauba teisest EU riigist, nemad lisavad VAT ehk siis 20%.
Minul ei ole kohustust registreerida end kmkohustuslaseks veel praegu.
Kas ja milline oleks minu huvi antud hetkel, ikkagi registreerida?
Ja mis muutub minu jaoks, kui pean end mingil ajahetkel registreerima? Kas lihtsalt arvetele juurde km? Selle võrra saan kaubalt vähem tulu, muud veel?
Ette tänades kiire vastuse eest!
Tere Memm!
Kui osta kaupa teisest EU riigist ja juhul kui oleksite KM-kohuslane, siis KMKR numbri andmisel peaks müüja rakendama 0% käibemaksu. Antud info kinnitas ka EMTA.
Seega kui registreeriksite ennast KM-kohuslaseks, siis saaksite teisest EU riigist kauba käibemaksu vabalt ning ise peaksite esitatud arvetele KM 20% juurde lisama. See ei tähenda ilmtingimata, et saaksite kaubalt vähem tulu, sõltuvalt sellest, kas vähendate kauba hinda või siis lisate olemasolevale hinnale KM juurde. Mõelge kindlasti ka sellele, et kas enamus teie kliendid on eraisikud, kes ei saa km tagasi või on nad ettevõtjad, kes saavad tõenäoliselt km tagasi.
Tuletan ka meelde, et KM-kohuslasena peate ka iga kuu hakkama täitma KM-deklaratsiooni.
Edu soovides :)
Tänud heade soovide eest!
Et siis tuleb nii välja, et kuna ma ei ole hetkel kmkohustuslane, siis lisab teise EU riigi ettevõte mulle arvele 20% ja mul ei ole sellega ju siin midagi ette võtta?
Siis oleks ju minu huvi kiiresti ära registeerida kmkohustuslaseks?
Ja kui edastan müüjale EU-s kmkr numbri, siis pean siin käibe pealt tasuma km, eksole? St deklareerida järgm kuu 20-ndaks ja teha makse?
Küsin üle, et kindel olla, sest ausalt öeldes olin just enne üsna vastupidisel arvamusel.
Tänades
Memm
Tere taas,
Vabandan, et vastus viibis, ei näinud kohe seda kommentaari.
Nii tõesti on nagu kirjeldasite, kindluse mõttes saime selle kohta kinnituse ka EMTA-st :)
Loodetavasti oli sellest infost abi.
Tere,
Tänan hea artikli eest. Lihtne ja mugav lugeda.
Parimatega,
Tänan tagasiside eest, hea kuulda, et meeldis :)
Tervist,
kasutaja Memm jutt tekitas ka minus küsimusi.
Olen palgatöötaja kellel on väike B2C kõrvaltprojekt. Hetkel KM kohustuslane ei ole, kuid kui ma välismaalt kaupa sisse ostan siis VAT on seal juba sees aga Eestis ma seda edasi anda ei saa, ehk siis ise maksan KM-i aga klientidelt seda küsida ei saa.
Arvestades uue firma sissetöötamise aega siis ma 1. või isegi 2. aasta seda 16000 euro künnist ei ületa.
Seega küsimused selised :
kui ennast kohuslaseks registreerin, kas saan siis kaupa endale
lattu osta ilma KM-i maksmata ning maksan selle alles siis kui sama kaup müüdud on?
kui mõni kuu peaks tulusi isegi rohkem olema, siis saaksin kuludesse juurde panna lisa kütuse või reklaamiarveid, et hoiduda.kulu-tulu võrdsena?
e-maksuametis pidi olema võimalik välismaalt ostetud kauba maks tagasi saada. Kas see toimib kuupõhiselt või võin seda teha ka periooditi, olenevalt kuidas mul maksudega endal parem mängida on?
KM kohuslaseks registreerides oleksid ka firmad minu kaubast rohkem huvitatud?
Tere Kert!
Soovitaksin täpsema vastuse saamiseks selle küsimusega pöörduda EMTA poole http://www.emta.ee/index.php?id=630 . Oleme nendega mitmeid kordi suhelnud ning nad jagavad heameelega sellist infot.
Üldiselt öeldes soovitan aga arvestada sellega, et kui te ei ole KM-kohustuslane, siis te ei pea oma toodetele/teenustele KM juurde lisama, mis tähendab mingil määral ka konkurentsieelist eraisikutele müümise puhul.
Aitähh Rene, pöördun küsimustega nende poole.
Aga siiski olen ma võibolla millestki valesti aru saanud ja parandage mind kui ma eksin.
Kui ma KM kohustuslane ei ole ja seda ka oma arvetele ei lisa, ma sellevõrra välismaalt kaupa ikka odavamalt ei saa ( mitte kohustuslusena ei saa sellevõrra odavamalt?). Ehk siis maksan vaikimisi KM mis on hinna sees.
Juhul aga kui ma saaksin KM nendelt tagasi ja lisaksin selle uuesti oma hindadele, siis erakliendil lõppkokkuvõttes vahet ei oleks, et kas ta maksab hinna mille KM sees või mitte ning firmade puhul oleks neil ju etem kui KM on hinda sisse arvestatud
Siin mängib rolli ka see, et millisest riigist te kaupa ostate, kas Euroopa Liidu siseselt või väljaspool EL-i. Kui osta kaupa teisest EU riigist ja juhul kui oleksite KM-kohuslane, siis KMKR numbri andmisel peaks müüja rakendama 0% käibemaksu. Antud info kinnitas ka EMTA.
Tere
Küsimus selline. Kui ma registreerin ennast käibemaksukohustuslaseks, aga mu käive kunagi 16 000 eurot aastas ei ületa ja nii jätkub mitmeid aastaid, siis kas sellest midagi ei juhtu? Ma mõtlen, et maksuamet huvi tundma ei hakka või ei käsi mul millalgi ennast KM registrist maha võtta?
Tänud
Tere Toomas!
Ainuüksi sellest midagi ei juhtu, kui käive aastas ei ületa 16 000 eurot. Firma võib olla käibemaksukohustuslane ka siis, kui käive aastas jääb alla selle. Võib juhtuda, et Maksuamet küsib teilt täiendavat informatsiooni käibemaksukohustuslaseks olemise kohta ning võib teid ka registrist maha võtta, kuid seda tõenäoliselt siis muudel põhjustel.
Väga asjalik artikkel ja kommentaarid. Selle teema algajale suureks abivahendiks. Ka minul tekkis küsimus. Kui olen käibemaksukohustuslane, teen suuremaid väljaminekuid (N: sõidukid) ja maksan nende ostude pealt ka suures koguses käibemaksu, siis tekkib võimalus omalt poolt tehtud arvetele lisatud km riigile samas suuruses mitte maksta. Kui mul sama kuu lõikes pole nii suures koguses arveid olnud, siis jääb n.ö. KM ettemaks. Kui esitan järgmine kuu arveid, millel on KM, siis seda maksuametile üle kandma ei pea, lihtsalt väheneb selle võrra ettemaks. Aga kas see ettemaks kandub üle ka aastast aastasse või peab majandusaasta täitumisel selle ettemaksu maksuametilt tagasi küsima? Kui kandub edasi, kas on ajalisi piiranguid mitme aasta vältel see ettemaks seal ripakil olla võib?
Tänud!
Ruba
Tere Ruba!
Väga hea küsimus. Uurisime Maksuametist järele ning ettemaks aegub peale kolme aastat, alates konkreetse ettemaksu tekkest.
Tänan väga kiire vastuse eest!
Kui ettevõte, mis on käibemaksukohustuslane ostab kaupa eraisiku käest. Näiteks sõiduki või kasvõi pastapliiatsi, siis seal käibemaksu ei ole. Kas see tähendab, et seda konkreetset asja müües tuleb arve samuti ilma käibemaksuta? Ja kuidas peab ettevõte tõestama väljaminekuid, mis on tehtud eraisikute käest ostmisel? Eraisikud ju arveid ei esita.
Tere taas,
kui eraisik müüb ettevõttele vallasvara, siis sellele käibemaksu ei lisandu. Mõistlik oleks sellisel juhul teha ka ostu-müügi leping, mida saaks kasutada siis raamatupidamises.
Tere!
Kui suured raamatupidamiskulud võivad kaasneda käibemaksukohustuslaseks registreerimisel?
tervitades
Terje
Tere!
Raamatupidamiskulusid on meil raske hinnata kuna see sõltub raamatupidamisteenuse pakkujast ja tellitavast teenusest. Seda soovitaksime küsida kas teie raamatupidajalt või mõnelt raamatupidamisbüroolt.
Tere,
Mul selline asi, et kui pean poodi ja müün riideid.
Kauba saame Soomest , ilma et seda välja ostame. Oleme nn vahendajad kaubakeskuses. Saame kauba, millele lisame oma protsendi hindadele otsa ning lõpptulemusena kui kaup müüdud, maksame ka soome poolele müüdud kauba eest.
Kuid küsimus on selline, et kas me peame olema KM kohustlane ainult vahendustasu eest, kuna kaupa sisse ei osta. Aastas ületab kindlasti meie kasum 16000 euri piiri.
Tere Eeri!
Juhul kui te ikkagi ostate kaupa (k.a. hiljem), siis kui käive aastas ületab 16000 euro piiri, siis peate ikkagi KM-kohustuslaseks registreerima ennast.
Tere!
Soovime oma noore firma registreerida KM kohustuslaseks, kuigi 16 000 euro piirmäära me veel ületama ei hakka. Kui oleme Maksuametile KM reg avalduse esitanud, siis mida peame veel tegema? Milleks või missuguste tõendite esitamiseks peame veel valmis olema? Kas soovitakse näiteks näha vahebilanssi, kasumiaruannet või pearaamatu väljavõtet?
Ette tänades,
Kaja
Tere Kaja!
Võimalik, et Maksuamet küsib teilt täiendavat infot, nagu näiteks mis teenuseid ja tooteid te pakute ning kes teie põhilised kliendid on, vms. Võimalik, et küsitakse ka muid dokumente, kuid selle kohta ei oska kindlat vastust anda, tasub küsida Maksuameti käibemaksu infotelefonilt 880 0813.
Tere
Väga hea artikkel ja asjalikud komentaarid! Tänan!
Kui teoteetiliselt tekiks järgmine olukord…
1. Eraisik “A” ostab kaupu “K” Hiinast (1 tellimuse/paki väärtus on 100-150 eurot),
2. Eraisik “A” müüb kauba “K” pisut suurema hinnaga ettevõttele “B”, ühes kuus ca 300-500 euro väärtuses.
3. Ettevõtte “B” müüb kauba “K” oma eraisikutest klientidele palju suurema hinnaga, ehk tekib kasum.
Küsimused:
1. Kas sel juhul võib MTA tunda huvi, et kust see eraisik sai kauba ja mis hinnaga?
2. Kas MTA võib tunda huvi ja küsida lisainfot ja dokumente, et miks ettevõtte “B” ostab kogu aeg kauba eraisiku “A” käest?
3. Kas antud juhul on mõistlik omada KMKR?
MTA võib kindlasti tunda huvi sellise tegevuse peale ning kindlasti oleneb kuidas ost-müük on dokumenteeritud. Kui ostetakse eraisikult ja müüakse eraisikutele, siis ainult selle info põhjal ei ole mõistlik olla vabatahtlikult käibemaksukohustuslane. Loodetavasti oli sellest infost veidi abi.
Üks asjakohane uudis “Maksuamet võttis KM-kohustuslaseks soovijad luubi alla” – https://majandus24.postimees.ee/1281704/maksuamet-vottis-kaibemaksukohustuslaseks-soovijad-luubi-alla
Tere
Alustan jaanuarist oma ettevõttega, osutan teenust teistele ettevõtetele ja oman ka kõrgemaksumusega põhivara. Kui olen ennast käibemaksukoslaseks registreerinud, siis kas saan õieti aru, et nt pöhivara ostul tasutud KM saan 100% tagasi küsida maksu- ja tolliametilt?
Tere!
Jah, kui te olete ennast KM-kohustuslaseks registreerinud, siis põhivara ostmise korral saate EMTA-lt KM tagasi küsida.
Alustan ka oma ettevõttegaja ka küsimus käibemaksu kohta.Kui ma ostan kauba eesti ettevõtetelt ja müün edasi soome, siis ma peaks saama eesti ettevõtetelt ostetult kaubalt käibemaksu tagasi ja soome müüdavale kaubale käibemaksu ei lisandu.Tänud.
Tere Riho!
Kui teie ettevõte on Eestis käibemaksukohustuslane, siis Soome ettevõtetele te saate müüa käibemaksuvabalt eeldusel et see soome ettevõte on käibemaksukohustuslane ning arvele on lisatud ostja KMK number. Täpsemat infot saate kindlasti ka EMTA infotelefonilt.
Tere
Asutasin hiljaaegu oma firma ja oman koostööpartnerit, kellelt rendin tööseadmeid, mis temal omakorda on liisingus. Kuu alguses kui veel firmat polnud esitas ta arve mulle kui eraisikule ja et see hiljem firma asutamisel osakapitalina sisse kanda. Nüüd kui firma on asutatud ja enne kuu lõppu käibemaksu kohustuslaseks registreerida, kuu lõpus uus rendiarve juba firma kontolt maksta, siis kas on võimalik ka esimesest arvest KM tagasi deklareerida või jääbki see kui eraisiku arveks, millest KM tagasi ei saada. Kas tuleks avalduses seda summat näidata lahtris 6.3 “ostetud kaupade ja teenuste maksumus”? Kui olen õigesti aru saanud, siis ongi õigem kohe käibemaksu kohustuslaseks panna kuna rendin firmalt tööseadmeid.
Vabandan väga kui jutt on segane aga pea on mul sama sassis
Ette tänades
Tere
Vabatahtlikult KM-kohustuslaseks registreerimisel on oluline ka see, et kellele te teenust osutate (eraisikutele või juriidilistele). Ning kui ma jutust õigesti aru sain, siis esimesest arvest ei tohiks te KM tagasi deklareerida. Kindlasti saate parema ja täpsema vastuse EMTA infonumbrilt.
Tere,
Küsimus selline, Firma, kes pole käibemaksukohustuslane ostab kauba Firmalt (käibemaksukohustuslaselt), kes lisab enda arvele käibemaksu, kas ma saan selle käibemaksu hiljem tagasi? või olen sellest ilma.
tegu siseriikliku tehninguga Eestis
Tere!
Kui teie ei ole käibemaksukohustuslane, siis teie ei saa käibemaksu tagasi küsida, mistõttu olete sellest nö ilma.
Tere
Asjalik lugemine. Mul on küsimus selline,et millisesse aastasse arvestatake käibemaksukohuslaseks registreerimist, nt kui sel aastal kuni 31 detsembrini k.a on müügitulu ca 15 000 eurot aga detsembri kuus osutatud teenuse eest esitan arve 2015 jaanuari kuus ning seega laekub summa 2015. Kas see käive läheb nüüd veel vana aasta sisse või uue aasta?
Eesmärk on lükata KM kohuslaseks registreerimist edasi.
Tere Vaiko!
Uus aasta ning uus arvestus hakkab pihta 1. jaanuarist, seega sellisel kujul “optimeerimine” on võimalik.
Pean siiski ennast parandama ning sellisel kujul “optimeerimine” ikkagi ei ole lubatud. Nimelt toimub arvestus käibe tekkimise aja järgi ja see jääks teie puhul detsembrisse. Täpsemalt tasub selle kohta lugeda siit http://www.emta.ee/index.php?id=28462 ja siit http://www.emta.ee/index.php?id=28458
Tere
Kui firma on mittekäibemaksukohustuslane ja ostab teenust käibemaksukohustuslaselt firmalt ja omakorda ka müüb teenust käibemaksukohustuslasele firmale. Kuid käived on väikesed, ca 1000 eur kuus. Hetkel kalli vara oste pole plaanis teha. Soovitage palun, kas siis on mõtekam jääda mittekäibemaksukohustuslaseks või mitte?
Tänan ette,
Olga
Tere Olga!
See sõltub küll ka erinevatest muudest asjadest, kuid üldiselt selle info põhjal oleks mõistlik teha ennast käibemaksukohustuslaseks. Saab teie klient km tagasi ning saate ka ise km tagasi küsida. Arvestama peab muidugi sellega, et raamatupidamislikult kulud kasvavad – peate esitama siis KMD-d ning TSD-d igakuiselt.
Üritan siin vaarika kasvatust rajada. Kokkuostja on KM kohustuslane.
Alustuseks pean investeerima umbes 8-10k euri firmasse isiklikku raha (hektari kohta), selle raha eest ostan ametlikult teenuseid või kaupu (sõnnik taimed põllutööd).
Esimesed rahad suuremad hakkavad laekuma kolme aasta pärast, kui mitte nelja aasta pärast.
Hetkel ma KM kohustuslane ei ole, maksuamet tahab et ma kõigepealt tõestaksin käivet, mis tundub ebaõiglane, kuna käive suurem tekib siis kui algus investeeringud on tehtud.
Kas mul on õigus nõuda KM vabasid arveid KM kohustusega firmadelt ?
Maksuamet võib käibe, klientide, koostööpartnerite jms kohta küsida küll. Soovitan olukord Maksuametile ära selgitada. Neil on õigus teie avaldus tagasi lükata, kuid võivad ka vastu võtta. KM-vabasid arveid te KM-kohustusega Eesti firmadelt nõuda ei saa.
Tere
Kõigepealt aitäh väärt lugemise eest. Kindluse mõttes on mul üks küsimus.
Kui minu oü ei ole Käibemaksukohustuslane siis , kui esitan arve firmale, kes on käibemaksukohustualane siis kas pean tegema arve koos KM-ga või ilma. Ja kui koos KM-ga , siis mis saab KM summast. Aitäh
Tere Gregor!
Hea kuulda, kui artikkel meeldis ja oli kasu.
Kui teie ettevõte ei ole KM-kohustuslane, siis käibemaksu te arvetele mitte mingisugusel juhul ei lisa. KM lisavad arvetele ainult KM-kohustuslased. Loodetavasti oli sellest abi :)
Tere,
Soovin asutada ettevõte ja mõtlen, et kas peaksin registreerima käibemaksukohuslaseks. Küsin kuna ettevõtele on vaja soetada seadmeid, mille kulu kokku ulatub 15 000euroni (sisaldab km). Ettevõte ise hakkab pakkuma teenust peamiselt eraklienditele. Keskmiseks kuu käibeks ennustan umbes 7000€
Ettetänades,
Mirjam
Tere Mirjam
Konkreetset vastust ma anda ei saa, aga loodetavasti saan veidi valgustada olukorda:
1. Soetades ettevõttele seadmeid suuremas summas, oleks mõistlik registreerida KM-kohustuslaseks, kuna siis on võimalik KM-tagastust küsida.
2. Pakkudes peamiselt teenuseid eraklientidele, oleks mõistlik jääda mitte-KM-kohustuslaseks, kuna siis saaksite pakkuda sellevõrra soodsamat teenust.
3. Kui teie kuukäive hakkab olema kohe algusest ca 7000 eurot, siis kolmandal kuul peaksite ikkagi KM-kohustuslaseks registreerima.
Mõistlik oleks teil endal vajalikud arvutused teha, kui palju ühel või teisel juhul võidaksite/kaotaksite. Ehk oli sellest infost abi.
Tere
Enne oli firma käibemaksu kohuslane, hiljem äritegevuse peatamisel käivet ei tekkinud ja käibemaksukohustus tuli lõpetada. Nüüd on soov sama firma tegevus käivitada ja käibemaksukohustus tagasi saada. Millistel tingimustel on see võimalik, mis ma selleks tegema pean?
Tere Jaanus
Täpseid tingimusi tasub küsida Maksuametilt, nad vastavad heameelega :) http://www.emta.ee/index.php?id=21923
Tere,
Kui ettevõte tegeleb laenutehingutega, kas siis tasub olla käibemaksukohustuslane? Laene pakutakse ainult eraisikutele ja kas iga laenu kohta peab väljastama ka arve? Tegemist on kauba laenutusega millelt saadakse tagatisraha, mis makstakse kliendile tagasi kui kaup on tagastatud, ning tagatisrahalt võetakse intress.
Tere
Ühest vastust on siin raske anda, kuna kindlasti on veel teisi tegureid, millega praegu arvestada ei oska. Laenuintressid on üldjuhul maksuvaba käive ning kuna teenust pakutakse põhiliselt eraisikutele, siis ei näe väga põhjust KMK-ks hakata. See oleneb ka sellest, mida plaanite soetada (kas on mõistlik KM tagasi küsida või mitte). Meie teada tuleb iga laenu kohta väljastada arve (või vähemalt võimaldada ligipääs arvele läbi iseteeninduse), aga seda tasub kindlasti täpsustada EMTA-st.
Tere!mul on kůsimus,minu oü hakkab tegelema
Toidukaupade ja muu säärase kauba vahendamisega eraisikutele.seega klient kannab minu firma arvele summa mille eest mina soetan kliendile poest kauba ja tasun km (tasun ostupuhul km-i).siis toimetan kauba kliendini sealjuures on minu firma tasu just kui vahendustasu mis jääb kõvasti väiksemaks kui tehtud ost!ühesõnaga minu küsimus on et kui minu ostu arved lähevad kõvasti suuremaks kui müügiarved kas siis saan km raha sisuliselt kõik tagasi küsida?ja sellega oma firmasse tulu teenida
Tere
Tegelikkuses peaksid teil müügiarved siiski suuremad olema, kuna müügiarvel peaksite näitama ka teie enda poolt ostetud kaupa + vahendustasu. Ning kuna enamus kliente on eraisikud, siis oleks teil tõenäoliselt mõistlikum olla mitte KM-kohustuslane kuni piirmäärani.
PS: tagasi kantud KM ei ole kunagi tulu.
tere,
kahjuks ei jõudnud kõike läbi lugeda :)
Minu küsimus siis selline
kui mina KM kohuslane teen arve mitte KM kohuslasele kas siis lisan arvele KM i? ja maksan selle kenasti riigile
Tere
Just nii. KM-kohustuslane peab arvele lisama käibemaksu olenemata sellest, kas tehakse arve KM-kohustuslasele või mitte-kohustuslasele. On ka erandeid, kuid üldjuhul on see nii.
Tere, hunnikus asjalikku lugemist aga tekkis paar küsimust. Rajame praegu ühte veebipoodi ja momendil pole veel firmat registreeritud aga tekkis küsimus kui ostame kaubad firmadelt kes on käibemaksukohustlased ja müüme eraisikutele, kas meil on mõtekas registreeriga end ka KM kohustlaseks kui aastane käive esimestel aastatel ei ületa 16 000 piiri ? Ja kas juhul kui ise ei ole käibemaksukohustuslane siis peaksime saama ka arved, firmadelt kus kaubad ostame, ilma käibemaksuta ?
Tere Arlin
Tore kuulda, kui infost kasu on :)
Oletades, et teie eeldatav aastane tulu on suurem kui kulu, siis eraisikutele müües ei näe põhjust, miks peaksite vabatahtlikult end KM-kohustuslaseks registreerima. Teistelt saadud arvete KM ei sõltu sellest, kas ise olete KM-kohustuslane või mitte. Kui teile arvet esitav ettevõte on KM-kohustuslane, siis teile esitatakse ka arve koos KM-ga (v.a. üksikud erandid).
Loodetavasti oli sellest abi.
Tere,
Lihtne küsimus, kui ettevõtte esimene arve/arved ületavad kohe 16000 EUR piiri kas maksuametil on kohustus anda ettevõttele KM nr? Kui ei, siis millised saavad olla vastu argumendid maksuameti poolt?
Tere Priit
Seda oleks mõistlik küsida Maksuameti käest – http://www.emta.ee/index.php?id=21923
Lugesin huviga küsimusi-vastuseid ja lisaksin omapoolseks kommentaariks, et Vaiko “optimeerimine” detsembris osutatud teenuste eest jaanuaris arvete esitamisega ei ole tõenäoliselt seaduslik, sest käibe toimumise ajaks loetakse esimesena toimunud sündmust. Seega teenuse osutamise kuud mitte arve esitamise kuud. Vahele jääda sellega on muidugi vähetõenäoline kui just arvel pole märgitud teenuse esitamise kuupäeva.
Bossi vaarikaistanduse puhul tuleks EMTA-le esitada äriplaan.
Tere Sepionu!
Tänan nende täpsustuste eest. Oluline on tõesti käibe tekkimise aeg, mitte arve esitamise aeg ning Vaiko puhul selline “optimeerimine” tõenäoliselt seaduslik ei oleks – väga hea ja vajalik tähelepanek. Tegin ka parandava kommentaari Vaiko kommentaari alla. Tänan veelkord.
Tere,
Kui firma ei ole km kohuslane. Aga arve program mida kasutame ei anna võimalust et km rida üldse arvel pole. Kas mitte KM kohuslase arvel tohib olla rida 0% ?
Tere Stina!
Küsige kindlasti tarkvara kasutajatoe käest üle, selline võimalus peaks ikkagi olema. Kui ei ole, siis vahetage tarkvara SimplBooks vastu välja :)
0% km kuvada ei tohi sellisel juhul, pigem pange sinna näiteks sidekriips, see ehk lahendab olukorra.
Tere
16 000 euro piir hakkab lähenema, kuid ei soovi ennast käibemaksukohuslaseks registreerida kuna müük toimub peamiselt eraisikutele ja ettevõtte kuluarved on väiksed. Müüdav kaup ostetakse Euroopa Liidust.
Kas on seaduslik registreerida uus firma (hiljem ka kolmas) ning tegeleda edasi täpselt sama asjaga ning majandusaasta möödumisel ettevõtet uuesti kasutada?
Tere Minni!
Tean, et nii teevad mitmed ettevõtjad ning tõenäoliselt seal midagi ebaseaduslikku ei ole. Kindlalt siiski ei julge väita, kuna ei ole põhjalikumalt uurinud.
Tere,
Kavatsengi vahetada simplbooksi vastu välja. Kuid kuidas see teil lahendatud on? Kas on võimalik teha arvet ilma km reata.
Tere Stina!
Jah, SimplBooks-is on võimalik peita/näidata arveridadel kuvatavat infot (k.a. KM info). Siiski arve päises on praeguse seisuga KM info olemas, mis tähendab, et kui te ei ole km-kohustuslane, siis kuvatakse seal nulli.
Tere
Kui plaanin soetada alustavale ettevõttele masinat mis maksab 16 300( ilma käibemaksuta)millelel lisandub käibemaks kas siis oleks mõistlik ennem soetamist juba firma registreerida käibemaksu kohuslaseks?Kui olen kohuslane kas siis hiljem on võimalik see käibemaks ka reaalselt tagasi taodelda?Plaan hakata masinat rentima teistele ettevõttetele kes on km kohuslased.
Tere Ahto!
Antud info põhjal tundub küll, et oleks mõistlik firma registreerida KM-kohustuslaseks. Masina KM on teil võimalik tagasi taodelda ning kui põhiliseks klientuuriks on teised ettevõtted (samuti KM-kohustuslased), siis see oleks mõistlik. Kindlasti soovitame ka EMTA-st üle küsida ja nendega konsulteerida.
Käibemaksukohuslaseks registreerimise kohustus tekkib päevast mil tema maksustatav käive ületab 16 000 piiri. Sellest järeldan, et maksuvaba käive või 0% maksustatud käive…tulu…kuidas nimetada ei kuulu arvestamisele ? ehk siis reisilaeval teostatud remonttööd jne
Tere Indrek!
Kohustus end käibemaksukohustuslasena registreerida tekib isikul alates päevast, mil tema tehingute maksustatav käive ületab 16 000 eurot kalendriaasta algusest arvates. Meie teada loetakse maksustatava käibe hulka seda, mida KM-kohustuslasena peaks maksustama käibemaksuga (20, 9%), kuid soovitame see üle täpsustada EMTA-lt. Nad vastavad heameelega nii EMTA foorumis, kui ka e-kirjadele ja infotelefonile.
Aitäh kiire vastuse eest! väga asjalik lugemine ja reaalsed lood erinevatest juhtumitest!
Tänan, Indrek!
Hea kuulda :)
Tere! Mul on selline küsimus, kuna olen Soome TMI ehk siis maksan maksud soome, ning pole seotud eesti kmiga. Peaks ma ju saama eestist nt kaupa tellida km vabalt?
Tere Hanna!
Nii see peaks olema, kuna tegemist on EL ühendusesisese tehinguga. Siiski soovitame Maksuametist üle täpsustada, kas ja mis erisusi võib mingitel juhtudel olla.
Tere!
Kas mitte käibemaksukohustuslasena saab ka Euroopa teistest riikidest ilma käibemaksuta tooteid sisse osta?
Või pean selleks käibemaksukohustuslaseks registreerima?
Kui oleksin käibemaksukohustuslane, kas siis pean Eestis edasi müües käibemaksu otsa lisama isegi kui tellin ilma käibemaksuta? Kas sellisel juhul saan käibemaksu täisulatuses tagasi küsida? Või pean hoopis maksma ainult tulu pealt käibemaksu mitte kogukäibe pealt?
Hakkan täpsemalt tellima Portugalist ja Eestis edasi müüma.
Tere Raido
EL siseselt saab käibemaksuvabalt tellida üldjuhul käibemaksukohustuslane, seega Eestis peaksite sellisel juhul olema KM-kohustuslane. Olles KM-kohustuslane peate Eestis lisama müügile üldjuhul KM juurde olenemata sellest kas toote olete ostnud KM-ga või KM-vabalt. Käibemaks on, nagu mõistegi ütleb, maks mis lisatakse käibele otsa. Olenevalt tegevusest ja ettevõtlusega seotud kuludest, saate osa KM tõenäoliselt tagasi küsida (tasaarveldada).
Kindlasti tasub kõiki küsimusi täpsustada ja konsulteerida Maksuametiga, neil on nii infotelefonid, foorum, kui ka e-maili tugi olemas.
Tere!
Kui mitte-käibemaksukohustuslik aiandusühistu ostab käibemaksukohustuslikult firmalt kaupa/teenust ja arve summa on üle 1000 €, kas ühistul tekivad ka mingid arvete lisadeklareerimise kohustused?
Tere Mehis
Mitte-KM-kohustuslane ei pea esitama ei KMD-d ega ka KMD INF-i. Seega ei ole vaja üle 1000 euroseid arveid deklareerida.
Tere,
Asutasin OÜ ja soovin arvet esitada käibemaksukohuslasele. Kas pean arvel kajastama ka käibemaksu?
Aasta lõpuni nii vähe aega ja käibemaksu kohuslase kohustust selle ajaga kindlasti veel ei teki.
Kuidas suhtuda, kui partner soovib, et teeksin ennast ka käibemaksu kohuslaseks, et rahavood oleksid aktiivsemad.
Tänan
Jaak
Tere Jaak!
Käibemaksu peab müügi puhul arvel kajastama vaid käibemaksukohustuslasest ettevõtja. Kuna saan aru, et teie ei ole veel käibemaksukohustuslane, siis teie arvetele käibemaksu ei lisa. Ostude puhul ei ole teil samuti õigust käibemaksu tagasi nõuda ja seega läheb kogu arve summa koos käibemaksuga kulusse.
Küsimuse teise poole kohta ei oska paraku vastust anda, sest ei mõista kuidas käibemaksu kohustuslaseks registreerimine rahavoogusi aktiveerib või mida selle all mõeldud on.
Tere,
Pole teinud 2 kuud raamatupidamist aga arvatavasti on 16000 euro piir ületatud. Kui hakkan nüüd käibemaksukohustlaseks kas siis pean panema selle kuupäeva, mil see summa täis sai ning maksan tagant järgi?
Tere Anniki
Soovitan lugeda selle kohta täpsemat infot siit ning alati on hea pöörduda ka otse EMTA poole kuna info võib ajaga aeguda: http://www.rmp.ee/maksud/maksudjurist/kaibemaksukohustuslaseks-registreerimine-tagantjarele-2014-11-25
Selline küsimus – kui firmale A on teinud käibemaksuga arve firma B ja mida firma A pole saanud kohe tasuda. Sellel perioodil on firma A muutunud käibemaksukohuslaseks. Kas ja mil viisil saab firma B muuta arve kuupäeva, et firma A saaks selle arvestada käibemaksu tasaarveldusse. Summa on väga suur ja kokkuhoid oleks lausa mitu tuhat eurot.
kas on võimalik teha lisaarve ja siis meeldetuletusena lisada vana arve, nii jõuab see käesolevasse aega?
Või teisiti küsides, kuidas on võimalik tühistada firmal B käibemaksuga tehtud arvet.
Tänud!
Tere Elo
Kahjuks jääme sellele küsimusele vastuse võlgu. Tõenäoliselt ühtegi lihtsat/legaalset võimalust selleks ei ole, kuid soovitame teil kindlasti konsulteerida EMTA-ga ja mõne raamatupidamisbürooga. Võite näiteks ühendust võtta mõne meie koostööpartneriga – http://www.simplbooks.ee/soovid-raamatupidamisteenust/. Üldjuhul on raamatupidajate konsultatsioonid tasulised.
Tere, Rene.
Alustasin ka mitte väga ammu oma OÜ’ga. Pakun iluteenuseid, aga kaupa pean ostma meie naaberriigist ehk Lätist. Kuna ka minu käive veel ei ületa kuidagi 16 000 eur ja ilmselt paar aastat seda ka ei juhtu, siis ma pean maksma Lätile VAT’i . Samas maksan salongis rendipinna eest ka 20% käibemaksu. Aga kuna ma olen oma äriga alles nii alguses, siis on mul kulu suurem kui tulu.
Helistasin ka Maksuametisse, kuid jäi ikkagi segaseks… Mis on need plussid ja miinused minu jaoks, kui ma end nüüd kiiresti Käibemaksukohustuslaseks registreerin?
Ma pakun teenust ainult eraisikutele hetkel. Tulevikus ilmselt hakkan pakkuma koolituse näol teenust ka mõnele teisele OÜ’le, seda ma veel ei tea.
Aga kuna ma pean tooteid ostma ainult läbi Läti, siis mul oleks ilmselt õigem end käibemaksukohustuslaseks registreerida. Toodeid ostan ikka mitme saja euro eest ja VAT on sellise summa juures üsna suur.
Mis teie oskate mulle soovitada? Ilmselt minu puhul oleks siis mõistlik ikkagi end käibemaksukohustuslaseks registreerida?
Ette tänades,
Raili
Tere Raili!
Ei julge siinkohal soovitust anda, kuna muutuvaid faktoreid on päris palju ja ei pruugi ka kõigega 100% kursis olla. Soovitaksin pöörduda mõne raamatupidaja poole ning võtta näiteks 1-2h konsultatsiooni. Raamatupidaja võid ehk leida ka meie koostööpartnerite hulgast – http://www.simplbooks.ee/soovid-raamatupidamisteenust/
Soovin tellida omakasutuseks EU-st toote KMKR numbriga, seega kaoks 22 % käibemaks ära. Kas saan kasutada sõbra firma KMKR-i ning on seda tal vaja hiljem deklareerida kui toodet ei müüda?
Täname!
Tere Jaagup
KMK numbrit saate kasutada ainult juhul, kui see konkreetne ettevõte ka selle toote ostab. Ning toode peab olema ssellele ettevõttele põhjendatud kulu, muul juhul on tegu erisoodustusega, mille pealt tuleb tasuda erisoodustusmaksu. Soovitan täpsemalt küsida Maksuametist, et kindel olla.
Tere, kas ma saan õigesti aru, kui on soov osta veesõiduk Horvaatiast (EU) ja kuulutuses on kirjutatud VAT not paid, siis kui osta see firma nimele, ei pea ma km. maksma.
Ette tänades.
Tere Arto!
Seda peaks täpsustama müüja käest, aga tõenäoliselt nii on. Eeldatavasti ei ole müüja KM kohustuslane ning seetõttu ei lisata summale ka KM-i. Aga mõistlik oleks üle küsida.
Tere, kui Eesti ettevõte osutab teenust (näiteks rootsis), kas siis tekib käibemakuskohustus kui teenuse arved on rohkem kui 16000.- eur aastas?
Ja kui eesti ettevõte müüb teise EL-i liikemsriiki Eestist ostetud kaupa millelt on juba käibemaks tasutud registreeruma KM kohustlaseks kui käive ületab 16000.- eur.
Tere Jaanus
Veidi raske on sellele küsimusele vastata, kuna see natukene sõltub ka toodetest/teenustest. Seetõttu soovitaksin küsida seda EMTA infotelefonilt näiteks või EMTA foorumist. Tõenäoliselt teil KM-kohustus siiski tekib üle 16000 käibe puhul.
Kuna hakkab kehtima 25000 käibemaksu vabastus?
Tere Anneli
Hetkel ei ole veel kindel, millal see kehtima võib hakata ja milline piirmäär vastu võetakse. See teema on veel arutamisel – http://www.rmp.ee/uudised/eelnoud/kaibemaksukohuslase-piirmaar-voib-tousta-40-000-euroni-2016-01-28#
Tere
Minu ettevõte pole km kohustuslane
Käive on 20000, kuid maksustatav tulu sealt on vaid 14000 (ehk kauba müük eestisse või EL eraisikule)
Kas käibe limiiti arvestatakse kogu summalt (20000) või sealt mis kuuluks maksustamisele?
Tere Tarmo
Kirjutasin sellest teemast veidi pikemalt eraldi postituses, ehk on abi – http://www.simplbooks.ee/2016/02/millal-ei-pea-km-kohustuslaseks-registreerima-kui-siiski-piirmaar-on-uletatud/
[…] Näiteks ei pea ennast maksukohustuslasena registreerima välisriigi ettevõtja, kelle kogu tegevus seisneb kauba eksportimises või kes tegeleb üksnes kaubatehingutega tollilaos. Samas on ettevõtjal õigus end registreerida avalduse alusel ka juhul, kui tal ei ole registreerimi… […]
[…] Käibemaksukohustuslaseks tuleb registreerida siis, kui aastane maksustatav käive ületab piirmäära 16 000 €. Samuti on võimalik käibemaksukohustuslaseks registreerida vabatahtlikult, selle plussides ja miinustest kirjutasime lähemalt artiklis – Käibemaksukohustuslane – kellele, miks ja millal?. […]
Tere! Olen alustav ettevõte ja jäi artiklit lugedes segaseks. Kui ma ei ole käibemaksukohustlane kas mul on siis õigus toodete ja teenuste eest makstes koheselt KM maksmisest loobuda või siiski pean maksta ning alles hiljem Maksuametilt KM tagasi küsida?
Aitäh!
Tere Aivo!
Kui te ei ole KM-kohustuslane, siis te käibemaksu tagasi ei saa küsida ega sellest loobuda, olenemata olukorrast.
Tere
Kui firma ei ole käibemaksukohustuslane ja oletame et detsembris saab 16000 käivet täis, kas siis pean riigile maksma alates 16000 käibemaksu või tuleb maksta siis kõikide eelnevate arvetepealt tagasiulatuvalt käivet
Tere Janno
Käibemaksu tuleb siis hakata tasuma alates sellest ajast, kui end KM-kohustuslaseks registreerite (ehk siis teie puhul detsembrist).
Tere!
Sooviksin lihtsalt enda mõttele kinnitust.
Olen Soomes elav ja töötav FIE – nyyd olen tulemas kolmeks päevaks Eestisse oma firmaga myyma tooteid.
Soome maksuamet oli seda meelt, et sellest myygist ma käibemaksu Soome maksma ei pea, kuna tehingud toimuvad Eestis.
Aga kas pean maksma KM siis Eestisse või saan myya KM vabalt need tooted selle kolme päeva jooksul ?
Ette tänades,
Tere Miina
Kindlalt kahjuks öelda ei oska, aga Eesti Maksuamet arvas, et Eestis tekib KM-kohustuslaseks registreerimise kohustus. Täpsustage aga see Eesti Maksuametist üle – nad vastavad heameelega (e-mail või infotelefon).
Tere, isegi kui ma registreerisin ettevõtte KM kohustuslaseks kuid samas 16 000 piir on veel kaugel siis KM ma maksma ei pea?
Tere
Kui te olete ennast KM-kohustuslaseks registreerinud, siis on teil ikkagi KM-kohustus.
Tere!
Minul oleks selline küsimus, et kui soovin alustada alkoholi jaemüügiga tegelevat ettevõtet, siis müües kaupa, kas kaupadele tuleb juurde arvestada KM, kui ei ole registreeritud KM-kohustuslaseks?
Samuti sooviksin teada, et kui suures ulatuses tuleb kasumi pealt maksta KM kui olen registreerinud ettevõtte KM-kohustuslaseks?
Tere Mario!
Kui olete ennast registreerinud KM-kohustuslaseks, siis peate käibemaksu maksma ikkagi käibe pealt, mitte kasumi pealt.
Tere,
Kui firma ei ole veel km kohustuslane ja ostan oma kaupa nt Leedust firmalt kes on km kohustuslane, siis maksan Leedu km ikkagi ning Eestis müües lihtsalt ei lisa km?
Tänud.
Kos.
Jah, nii peaks olema.
Tere!
Tänan asjakohase artikli eest. Mul on küsimus majutustegevuse osas. Plaan asutada ettevõte ja pakkuda majutusteenust, mis on maksustatav 9% käibemaksuga. Samas kõik kinnisvaraga seotud püsikulud on maksutatavad 20% käimeaksuga. Kuidas toimub KM maha arvestamine sellisel juhul? Kuna tegemist on väikese pereettevõttega ja käive jääb ilmselt alla 16000 aastas, siis kas tasub ära, kui proovida KM kohuslaseks registreeruda, et püsikuludelt rohkem KM maha arvestada?
Tänud juba ette!
Tere Georg!
Tänan küsimuse eest. Kardan, et ei oska antud juhul nõu anda ja tasuks võtta mõnelt raamatupidajalt personaalset nõustamist veidi. Siis saaksite ka konkreetsete numbritega teha kalkulatsioone teie ettevõtte seisukohast lähtudes. Kindlasti on abi ka EMTA infotelefonist.
Edu!
Tere
Mul on selline küsimus. Ettevõttel sai mais 2016 peaaegu 16 000 käive täis ja registreeris end käibemaksukohustuslaseks alates 16.05.2016. Kõikidele müügiarvetele lisame nüüd juurde KM-i, kuid minu küsimus on ostuarvete kohta, et õigesti KMD täita. Nimelt enamus kaupa müügiks tellitakse internetipoodidest – aliexpress, siis mõned euroopa e-poed, lisaks üks Hiina ettevõte. Kuidas nende ostuarvetega nüüd edasi käituda? Kuludokumendiks on tavaliselt väljavõte interneti lehelt, krediitkaardi makse ning müüjaks eraisik. Kas Euroopa ostud peaksin pöördmaksustama? Ja kuidas käituda Hiina ettevõttega. Arvel neil pole lisatud ka Hiina käibemaksu. Kuidas on kõige õigem käituda ka aliexpressist ostetud kaupadega?
Tere Marge
Soovitan selle küsimusega pöörduda raamatupidaja või EMTA poole (infotelefon, e-mail või foorum näiteks). Sobiva raamatupidaja võid leida näiteks siit – http://www.simplbooks.ee/raamatupidamisburood-raamatupidamisteenus/
Tere
Registreerin ehitus ja remonttöid teostava firma. Teenust pakun põhiliselt eraisikutele, võib juhtuda ka mõnele firmale. Vajalik osta kohe tööriistu ja materjale, millele lisatud ju km.
Kas oleks mõistlik registreerida km kohustuslaseks või ei? 16 000 piiri sel aastal täis ei saa ilmselt.
Kui registreerin end km kohuslaseks, kas siis eraisikule pean veel 20% km otsa panema arvet esitades?
Materjalide ostu eest saan siis sel juhul ju km tagasi küsida või ei?
Tere Aivo
Jah, materjalide ostu eest saad KM tagasi küsida ning KM-kohustuslasena peab ka eraisikutele käibemaksu juurde lisama. Tõenäoliselt tuleks arvestada, et kui palju KM tagasi saaks küsida ning kui palju eraisikutele tuleb KM juurde lisada..
Tere,
Väga asjalik arutelu, kuid mul selline küsimus. Lugedes seda teksti- ( Kui sa ei ole käibemaksukohustuslane, siis sa ei pea käibemaksu deklareerima ega maksma ning ei tohi seda ka arvele lisada). Ma ei ole samuti käibemaksukohustuslane, sellest saan aru, et km arvele lisama ei pea, ning ei pea seda ka deklareerima, kuid maksma pean ju seda ikkagi? Kui ostan km kohustusega firmalt endale kaupa, siis maksan ju ikkagi temapoolt lisatud Km ära? Kui ostan euroopa liidust ettevõttele siis on seal ka kM arvel lisatud.
Tänan
Tere Erm
Jah, ostetud kaupade puhul peate ikkagi käibemaksu tasuma, kui see on arvele lisatud.
Tere
Tegemist on 3 aastat toiminud ettevõttega, mis on olnud ka kõik see aeg ka käibemaksukohuslusega. Nüüd tekkis olukord, kus meie ettevõte pole enam käibemaksukohuslusega, kuna käive on madal ning tegeletakse peamiselt eraklientidega. Kas ma saan õigesti aru, et peame tagasi maksma käibemaksu, mille saime tagasi põhivara ning jooksvate kulutuste ostude eest? Juhul kui see on nii, kas siis saab seda summat maksta tagasi ka osade kaupa, et oma väljaminekuid hajutada? Kas selle tarvis on teha maksuametile mingi eraldi avalduse vorm
Tere Karin
Selle küsimusega oleks mõistlik pöörduda Maksuameti poole.
Kas virtuaalkaupade, nagu näiteks virtuaalse mänguraha vahendamine on maksustatav? Kas ka siis, kui antud mängu reeglid keelavad mängusiseselt selle vahendamist?
Tere Kasjakk
Selle küsimusega oleks mõistlik pöörduda Maksuameti poole.
Tere küsimus selline .kui olen alaliselt soomes elav eesti kodanik kas saan teha eestisse oü ,äri ajaks soomes oma firmaga ja ilma muude osalisteta.Kui saan kuhu siis maksud maksta kse?
Tere Meeskond!
Eestisse saate OÜ asutada küll ja oma teenust/kaupa saate Eesti ettevõttega Soomes pakkuda, kuid maksude maksmine sõltub sellest millist teenust või kaupa te pakute. Kahjuks sellise info põhjal ei oska rohkem infot anda.
Tänan vastuse eest .Et plaan oleks siis osta remontida ja müüa kortereid soomes.
Kuna teema on spetsiifilisem, siis selle küsimusega soovitaksin võtta kas professionaalse raamatupidaja konsultatsiooni või pöörduda EMTA poole (abi saab nii e-maili kui infotelefonidelt).
Tere!
Olen algaja ettevõtja, registreerisin end kohe alguses (aasta tagasi) km-kohustuslaseks, sest oli vaja osta mitmeid seadmeid, k.a EL-i teistest riikidest. Ettevõtte on B2C-tüüpi. Sama firma alt tegelen aeg-ajalt koolituste läbiviimisega erinevates haridusasutustes ja koolitusettevõttetes. Ühe asutusega tekkis diskussioon, sest nende arust käib km juba minu tunnitasu hulka. Minu arvates oleks loogiline brutotunnitasu + 33% (mis lepingu puhul oleks sotsmaks)+ km. Minu arvates km ei ole ju ettevõttele otseselt kulu, kuna toimub tasaarveldus.
Kas mul oleks mõttekas koolituste läbiviimiseks luua teine firma, mis ei ole km-kohustuslane?
Ette tänades
Tere Kristel!
Kahjuks antud info põhjal jääb natukene segaseks, et kellele ja millist teenust täpselt osutate. B2C tüüpi ärimudeli puhul võib olla tõesti mõistlikum olla mitte KM-kohustuslane. Soovitan personaalselt konsulteerida näiteks mõne raamatupidajaga sel teemal.
Tere veel,
tegelen aeg-ajalt koolituste läbiviimisega erinevates haridusasutustes ja koolitusettevõttetes. Ühe asutusega tekkis diskussioon, sest nende arust käib km juba minu tunnitasu hulka. Minu arvates oleks loogiline brutotunnitasu + 33% (mis lepingu puhul oleks sotsmaks)+ km. Minu arvates km ei ole ju ettevõttele otseselt kulu, kuna toimub tasaarveldus.
Minu küsimus on: kas km võib tunnitasu sisse arvata?
Ette tänades
Tere Kristel
Võimalik, et ma ei saa hästi teie küsimusest aru. Kui ettevõte on käibemaksukohustuslane, siis tuleb lisada summale ka käibemaks ning seda ka arvel näidata. Ehk siis tunnitasu juures peaks olema info, kas see summa on koos käibemaksuga või sinna lisandub käibemaks.
Tervist, alustasin ettevõtlusega kuu aega tagasi ning registreerisin end käibemaksukohustlaseks koheselt. Sissetulek on käibemaksukohustlasest ettevõttest. Tegevusvaldkond on san-tehnilised tööd. Kui soovin osta tööauto Leedust, kas selle pealt pean maksma käibemaksu ning kui pean, kas saan selle tagasi nõuda?
Tere Robert
Tegu on veidi spetsiifilisema küsimusega, millega soovitaksin pöörduda mõne raamatupidaja poole.
Aitäh asjaliku artikli eest. Kahjuks ei jõua kõiki kommentaare läbi lugeda, nii et vabandan, kui teema on juba käsitletud.
Kui mina olen KM kohustuslane ja ostan vahendatavat teenust sisse mitte KM kohustuslaselt, siis kuidas ma pean arve koostama eraisikule.
Tegemist on turismitaluga (KM kohustuslane), kes ostab toitlustusteenust sisse (mitte KM kohustuslaselt), lisab vahendustasu ja müüb siis teenusena eraisikule.
Tere!
Kuna teie olete KM-kohustuslane, siis teie peate müügiarvele siiski lisama ka käibemaksu.
Tere jõudu!
Ettevõte on registreeritud Eestis, kuid tegutseb Austrias. Ettevõtte käive on alla 16000 euro aastas. Kas ettevõtte saab omada VAT numbrit, et seda vajadusel lisada arvele, kuna Austria Chamber of Commerce nõuab seda? Ehk siis kas on võimalik omada seda VAT numbrit ilma, et peaks muretsema käibemaksu maksmise pärast, kuna e/v aastakäive jääb alla 16000 euro?
Tere Avo!
Soovitan seda küsida EMTA-st.
Tere,
Kui Eesti ettevõte tahab müüa Soome eraisikule, kas siis peab arvele lisama käibemaksu 20%?
Peaks olema nii, et kui müüakse eraisikule Soome, siis peaks arvel olema KM 20% ja Eesti ettevõte maksab selle ära.
Kui olen alustav ettevõte. Ostan Eestist kaupa tootjatelt enda lattu ja müün seda edasi Soome firmadele.Teatud koguste pealt arvestan trabspordi kulutused müüdava hinna sisse. Kuidas käituda. Sisseostetava teenuse hinnad 300-1100 ja müüdavad hinnad 900-3700. Kas on mõustlik teha Km kohuslaseks ja ka küsida sisseostetava kaubalt km tagasi?
Tere K!
Tundub nagu võiksite ennast KM-kohustuslaseks registreerida, et küsida km tagasi, kuid kindlalt öelda ei oska selle info põhjal. Sõltub ka kogustest.
Tere.
Küsimus,olen mittekäibemaksu kohuslane ja toon kauba sisse Eestisse Belgiast makstes sealset käibemaksu 19%.Küsimus müün siin käibemaksu kohuslastele,kaubandus võrkudele,kas nemad peavad minult ostetud -ilma käibemaksuta, kauba hinnale lisama veel eesti käibemaksu müües kaupa edasi Eestis??? Riho
Lühike vastus on “Jah”, kui edasimüüja on käibemaksukohustuslane, kuid alati tasub sellistel juhtudel konsulteerida spetsialistiga või küsida Maksuametist üle.
Tere.
Firma on mitte KM-kohuslane. Tegeleb transpordi vahendamisega. Tellisin teenuse sisse Lätist. Andsin Läti firmale ka teada, et ei ole KM-kohuslane ja, et nad lisaksid käibemaksu juurde. Paraku nad seda ei teinud. Kuna teenuse eest pidin ettemaksu tegema ja asjaga suht kiire siis maksin arve ära. Nüüd tagantjärele mõtlen, et kuidas käituda?
Tere Mehis!
See on arve esitaja viga. Et kõik oleks korrektne, siis tuleks see deklareerida ja maksta 20% eesti käibemaksu, kui teenuse kättesaamise koht on Eesti.
Rene, Müügiga tegeleja tegijanimi on “müüja” mitte “müüa”. Siin kommentaarivastustes saad õige mitu parandust teha.
:) Väga hea tähelepanek, sai vist paaril korral veidi kiirustatud. Tegin parandused ära (Y)
Tere,
kui teen ettevõtte ning kohe on vaja osta seadmed(mitte küll väga kallid, kuid ca 4000€), millega tööd teha, kas on võimalik end käibemaksukohustuslaseks registreerida ning KM tagasi saades jälle end sealt maha arvata?
Tere Klaarika!
Tänan selle asjaliku küsimuse eest. Sellist võimalust paraku ei ole ja seda mitmel põhjusel. Esiteks saad ennast käibemaksukohustuslase registrist eemaldada alles 2 aasta möödudes. Teiseks tuleb arvestada ka sisendkäibemaksu korrigeerimise perioodi, milleks on viis aastat. See tähendabsisuliselt, et peale registrist eemaldamist tekiks ikkagi kohustus seadmete eest käibemaks riigile tagasi maksta (viie aasta jooksul). Täiendasin selle küsimuse osas ka blogipostitust natukene :)
Tere!
Kui OÜ registreeris end käibemaksukohuslaskes 2018. aasta kevadel, käive on peaaegu olematu ning hetkel on ostetud põhivara, kas käibemaksu sellelt 2018. aastal ostetud põhivaralt on võimalik küsida tagasi ka näiteks 5 aasta pärast?
Kui jah, siis kus on see sätestatud. Lugesin küll käibemaksuseadust, kuid ikka ei leidnud seda.
Tänud ette!
Tere, Kats!
Selle küsimusega soovitaksin pöörduda pigem Maksu- ja Tolliameti poole :)
EMTA-le saab kirjutada ka nende foorumisse.
Abi võib veel olla sellest lingist – https://www.emta.ee/ariklient/maksud-ja-tasumine/kaibemaks/kaibemaksu-arvutamine-ja-tagastamine
Aitäh!
Tere!
Firmat luues Käibemaksu 20% maksan firmalt MTA – le kasumi pealt aasta või kuu lõikes.. ? Kui ei ole Käibemaksukohuslane..
Arved eraisikutele ilma Km 0%.?
Tere, Mikk!
Kui ei ole käibemaksukohustuslane, siis arvetele käibemaksu juurde ei lisa. Ning siis ei pea ka käibemaksu EMTA-le maksma ega käibemaksudeklaratsiooni esitama.
Tere Rene Meres,
Tere,
Kui sooviksin alustada OÜ-ga ja pakkuda ainult teenust transpordi vallas ühele kindlale km kohuslasele firmale(nende endi transpordivahenditega), kas siis peaks olema enda oü käibemaksukohuslane?
Teenuse pakkumine oü-lt- oü-le, aasta sissetulek kuni 10-12000€, pakun ainult teenust, kulutused põhimõtteliselt ainult arvete esitamine!?
Tänan
Terv. D
Tere, DK!
Kindlat vastust selle info põhjal anda ei saa, aga tundub, et pigem võiks ennast KM-kohustuslaseks registreerida. Põhiline küsimus on, et kas tehtavate kulutuste pealt tagasisaadav käibemaks on väärt suuremat kulu raamatupidamisele. Ehk et kas teenuse osutamisel on tõesti ainukene kulu arvete esitamine?
[…] Käibemaksukohustuslane – kellele, miks ja millal? […]
Kas Eestis tuleb ennast käibemaksukohuslaseks registeerida, kui osaühing tegeleb dropshipping äriga?
Ostja tellib firmalt ning firma tellib aliexpressist ostja aadressile?
Tere!
Dropshipping teema jääb kahjuks veidi võõraks. Soovitan küsida EMTA-st selle kohta nõu.