Jaga seda postitust

Millal ei pea KM-kohustuslaseks registreerima, kui siiski piirmäär on ületatud? (15)

 

KMS § 19 lg 1 kohaselt tekib isikul käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus juhul, kui tema maksustatava käibe osakaal alates kalendriaasta algusest ületab 40 000 euro piiri. Käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus tekib sellest päevast, kui käive ületab piirmäära ehk 40 000 eurot.

Registreerimiskohustuse tekkimise päevast alates kolme tööpäeva jooksul on isik kohustatud esitama maksuhaldurile avalduse enda maksukohustuslasena registreerimiseks (KMS § 20 lg 1).

Tehingute hulka ei loeta põhivara võõrandamist ja Eesti isikule teostatavat kaugmüüki. Registreerimiskohustust ei teki, kui isiku kogu maksustatava käibe moodustab nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive, välja arvatud kauba ühendusesisene käive ja KMS § 10 lõike 4 punktis 9 nimetatud teenuse käive, kui teenust osutatakse teise liikmesriigi maksukohustuslasele või piiratud maksukohustuslasele (KMS § 19 lg 1).

Näiteks ei pea ennast maksukohustuslasena registreerima välisriigi ettevõtja, kelle kogu tegevus seisneb kauba eksportimises või kes tegeleb üksnes kaubatehingutega tollilaos. Samas on ettevõtjal õigus end registreerida avalduse alusel ka juhul, kui tal ei ole registreerimiskohustust veel tekkinud.

Registreerimiskohustus tekib siiski juhul, kui nullmääraga käive on ühendusesisene käive või teenus, mida osutatakse teise liikmesriigi maksukohustuslasele või piiratud maksukohustuslasele. Sellised nullmääraga tehingud lähevad 40 000 euro piirmäära hulka.

Piirmäära hulka arvatakse KMS § 1 lõike 1 punktides 1 ja 3 nimetatud tehingute maksustatav käive:

  • kauba müük, mille käibe tekkimise koht on Eesti (KMS § 9 lõige 1)
  • teenus, mille käibe tekkimise koht on Eesti (KMS § 10 lõiked 1, 2 ja 3)
  • teenuse osutamine, mille käibe tekkimise koht ei ole Eesti (KMS § 10 lõiked 4 ja 5)

 

Piirmäära hulka ei arvata:

  • põhivarana kasutuses olnud kauba võõrandamist
  • Eesti isikule teostatavat kaugmüüki
  • kauba soetamist või teenuse saamist, mille puhul peab kauba soetaja või teenuse saaja Eestis maksma käibemaksu

 

Näiteks, kui isikul on 25 000 euro eest ainult 0%-ga käivet, siis käibemaksukohustust ei teki. Kui aga isikul on näiteks 13 000 euro eest 0%-ga käivet ja 3 000 euro eest 20%-ga maksustatavat käivet, siis tekib ikkagi kohustus registreerida käibemaksukohustuslaseks.

 

——–
Vaadake kindlasti ka miks vabatahtlikult KM-kohustuslaseks registreerida?
Teid võib huvitada ka juhend, kuidas käibemaksu juurde ja maha arvutada.

TÄHELEPANU! SimplBooks blogis kajastatavad teemad ja artiklid ei pruugi olla juriidiliselt täpsed ning soovitame alati nõu pidada spetsialistiga. SimplBooks autorid annavad oma parima, kuid ei võta mingisugust vastutust artiklites olevate võimalike vigade või eksimuste eest. Tuleb arvestada ka ajas muutuvate seadustega.

Comments (15)

  • SimplBooks | Kõige lihtsam käibemaksu arvutamine Vasta

    […] —– Sulle võib huvi pakkuda ka teema, millal ei pea KM-kohustuslaseks registreerima, kui siiski piirmäär on ületatud? […]

    01/02/2016 at 12:14
  • SimplBooks | Kas olla käibemaksukohus(tus)lane või mitte? Vasta

    […] Käibemaksukohustustuslasel tuleb iga kuu kohta esitada käibedeklaratsioon järgneva kuu 20-ndaks kuupäevaks, mis tähendab natukene rohkem paberimajandust ning tööd raamatupidajale. See omakorda tähendab tõenäoliselt veidi suuremaid raamatupidamiskulusid. Sulle võib huvi pakkuda ka teema, millal ei pea KM-kohustuslaseks registreerima, kui siiski piirmäär on ületatud? […]

    01/02/2016 at 12:15
  • SimplBooks | Piiratud maksukohustuslane - SimplBooks Vasta

    […] —– Sulle võib huvi pakkuda ka teema, millal ei pea KM-kohustuslaseks registreerima, kui siiski piirmäär on ületatud? […]

    01/02/2016 at 12:15
  • Janely Vasta

    Tere.
    Küsimus selline:
    Fima ei ole käibemaksukohustuslane, kuid ettevõte sai laenu 50 000euri, kas ettevõte tuleks registreerida käibemaksukohustuslaseks?
    Parimatega,
    Janely

    13/03/2016 at 19:00
    • Rene Meres Vasta

      Tere Janely!
      Meie teada laenu võtmisest iseenesest käibemaksukohustust ei teki, kuid soovitame EMTA-st üle küsida.

      14/03/2016 at 10:22
  • Fred Vasta

    Tere!

    Kas käibemaksukohustuslane peab olema, kui ettevõtte käive tuleneb 0%-liselt maksustatult tegevusest? nt. kauba eksport liidu riikide ja kolmandate riikide vahel? Kui peab siis miks ja kas siis tekib käibemaks, kui ettevõte on kohustuslane?

    Käive ületab 16 000.

    14/03/2016 at 15:55
    • Rene Meres Vasta

      Tere Fred!
      Maksuametist öeldi, et kui tegevuseks on ainult kauba eksport kolmandatesse riikidesse, siis ei pea KM-kohustuslaseks registreerima. Kui aga toimub eksport ka mujale (k.a. Euroopa Liidu riikide vahel), siis peab üle 16000 eurose käibe juures KM-kohustuslaseks registreerima.

      14/03/2016 at 16:17
  • Martin Vasta

    Tere. Küsimus selline, kas pean KM-kohustuslaseks registreerima, kui tellin välismaa lehelt kaupa Eestisse aga kõik toimuks nii, et klient tasuks kõigepealt summa ja siis tellin vastava toote Eestisse ja toimetan siin kohapeal selle talle kätte. Tooted orjenteeruvalt 400 – 1000 euro väärtuses. Kas pean maksma ka mineid makse vahendamise pealt saadud kasumi pealt? Kas oleks mõtekas olla FIE või OÜ? Ilma FIE või OÜ-ta ei tohiks ma sellist äritegevust teha? Tegevus toimuks läbi FACEBOOKE.

    11/04/2016 at 22:34
    • Rene Meres Vasta

      Tere Martin
      Kuna siin jääb siiski mitmeid küsimusi õhku, siis soovitaksin pöörduda selle küsimusega EMTA poole, neilt saab nõu e-maili, foorumi ja telefoni teel.

      12/04/2016 at 12:38
  • Leena Vasta

    Tere
    Küsimus selline, kui olen Eesti ettevõtte, kes pakub teenust nt Soomes, Rootsis 0% km ning käive hakkab lähenema 16000 eur. Kas peaksin ettevõte km kohustustlaseks võtma.

    15/09/2016 at 14:58
    • Rene Meres Vasta

      Tere Leena!
      See, kas peate 16000 eurose käibe puhul ennast KM-kohustuslaseks registreerima või mitte, sõltub tegevusvaldkonnast ja mis teenust välisriigis osutate. Osadel juhtudel (kinnisvara, ehitus) seda kohustust ei teki, osadel juhtudel tekib. Soovitan selle kohta täpsemalt uurida EMTAst, näiteks infotelefonilt 880 0812 (äriklientide maksunõustamine).

      19/09/2016 at 09:33
  • Grigori Vasta

    Tere, küsimus selline: kui minu firma tegeleb elukondliku kinnisvara ostuga ja edasi müümisega ja firma käive ületab 16000 eurot kas pean firmat registreeruma KM-kohustlaseks?

    02/06/2017 at 07:19
    • Rene Meres Vasta

      Tere Grigori

      16 000 piirmäära hulka arvatakse investeeringuks soetatud eluruumide müük, mille müügihinnale peaks käibemaksukohustuslane lisama käibemaksu. Kasutusel olnud ning renoveerimata eluruumide müük on maksuvaba käive, mille maksustatavat väärtust ei loeta piirmäära hulka. Täpsemalt tasub kindlasti küsida Maksuameti infotelefonilt, kuna erinevaid nüansse võib veel olla.

      27/06/2017 at 14:09
  • Tanel Vasta

    Tere, eelmine aasta läksin nn lõhki käibe osas, see tähendab, et käive ületas 40 000 eurot paari tuhande võrra. Ettevõte pakub ehitusteenust eraklientidele. Kas on mingi võimalus mitte registreerida KM kohuslaseks? aitäh

    27/01/2021 at 14:49
    • Rene Meres Vasta

      Tere, Tanel!
      Kohustus end käibemaksukohustuslasena registreerida tekib alates päevast, mil ettevõtte tehingute maksustatav käive ületab 40 000 eurot kalendriaasta algusest arvates.
      Kui ettevõte osutas teenuseid, mis kuuluvad maksustatavate teenuste kategooriasse, siis tuleb siiski arvestada käibemaksukohustuslaseks registreerimisega.
      Soovitan Teil täpsema vastuse saamiseks konsulteerida enda ettevõtte raamatupidajaga või EMTA konsultantidega.

      27/01/2021 at 16:26

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.


Proovi 30 päeva tasuta!

Registreerimine on lihtne ja annab sulle võimaluse SimplBooksi riskivabalt proovida!